Extra Curricular Timetable

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
1:00 pm
Girl's Tennis
H Siwek
1:10 pm
2:10 pm
Tennis Courts
Girl's Football
M Round
1:10 pm
2:10 pm
4G Court
Girl's Cricket
A Minto
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
Debating
S Fox
1:10 pm
2:10 pm
M103

Drama Club
HBW and T Winters 
1:10 pm
2:10 pm
Drama Studio

Netball
A Minto
1:10 pm
2:10 pm
4G Court
Boy's Cricket
E Rollason
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
2:00 pm
3:00 pm
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

CCF
HBW, E Carmichael and G Clark-Savage 
3:15 pm
4:15 pm
Cadet Office and CG Breakout

Choir
R Crann
3:15 pm
4:30 pm
H201
Athletics
A Minto, E Rollason
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field
Catering Club
M Phillips
3:15 pm
4:15 pm
LG04

Rounders
N Mitchell
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field

Rock band
R Crann and T Chilman 
3:15 pm
4:30 pm
H201 and H203 
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

Coding Club
M White
3:15 pm
4:15 pm
BG01

D of E Club
E Rollason
3:15 pm
4:15 pm
MG01

Key Stage 3 Art Club
T Chilman
3:15 pm
4:15 pm
M202

Maths Clinic
A Dixon
3:15 pm
4:15 pm
B102
4:00 pm

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
1:00 pm
Girl's Tennis
H Siwek
1:10 pm
2:10 pm
Tennis Courts
Girl's Football
M Round
1:10 pm
2:10 pm
4G Court
Girl's Cricket
A Minto
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
Debating
S Fox
1:10 pm
2:10 pm
M103

Drama Club
HBW and T Winters 
1:10 pm
2:10 pm
Drama Studio
Boy's Cricket
E Rollason
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
2:00 pm
3:00 pm
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

CCF
HBW, E Carmichael and G Clark-Savage 
3:15 pm
4:15 pm
Cadet Office and CG Breakout

Choir
R Crann
3:15 pm
4:30 pm
H201
Athletics
A Minto, E Rollason
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field
Rounders
N Mitchell
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

Coding Club
M White
3:15 pm
4:15 pm
BG01

D of E Club
E Rollason
3:15 pm
4:15 pm
MG01
4:00 pm

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
1:00 pm
Girl's Tennis
H Siwek
1:10 pm
2:10 pm
Tennis Courts
Girl's Football
M Round
1:10 pm
2:10 pm
4G Court
Girl's Cricket
A Minto
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
Debating
S Fox
1:10 pm
2:10 pm
M103

Drama Club
HBW and T Winters 
1:10 pm
2:10 pm
Drama Studio
Boy's Cricket
E Rollason
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
2:00 pm
3:00 pm
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

CCF
HBW, E Carmichael and G Clark-Savage 
3:15 pm
4:15 pm
Cadet Office and CG Breakout

Choir
R Crann
3:15 pm
4:30 pm
H201
Athletics
A Minto, E Rollason
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field
Rounders
N Mitchell
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)
4:00 pm

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
1:00 pm
Girl's Tennis
H Siwek
1:10 pm
2:10 pm
Tennis Courts
Girl's Football
M Round
1:10 pm
2:10 pm
4G Court
Girl's Cricket
A Minto
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
Debating
S Fox
1:10 pm
2:10 pm
M103

Drama Club
HBW and T Winters 
1:10 pm
2:10 pm
Drama Studio
Boy's Cricket
E Rollason
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
2:00 pm
3:00 pm
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

CCF
HBW, E Carmichael and G Clark-Savage 
3:15 pm
4:15 pm
Cadet Office and CG Breakout

Choir
R Crann
3:15 pm
4:30 pm
H201
Athletics
A Minto, E Rollason
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field
Rounders
N Mitchell
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)
4:00 pm

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
1:00 pm
Girl's Tennis
H Siwek
1:10 pm
2:10 pm
Tennis Courts
Girl's Football
M Round
1:10 pm
2:10 pm
4G Court
Girl's Cricket
A Minto
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
Debating
S Fox
1:10 pm
2:10 pm
M103

Drama Club
HBW and T Winters 
1:10 pm
2:10 pm
Drama Studio
Boy's Cricket
E Rollason
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
2:00 pm
3:00 pm
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

CCF
HBW, E Carmichael and G Clark-Savage 
3:15 pm
4:15 pm
Cadet Office and CG Breakout

Choir
R Crann
3:15 pm
4:30 pm
H201
Athletics
A Minto, E Rollason
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field
Rounders
N Mitchell
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)
4:00 pm

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
1:00 pm
Girl's Tennis
H Siwek
1:10 pm
2:10 pm
Tennis Courts
Girl's Football
M Round
1:10 pm
2:10 pm
4G Court
Girl's Cricket
A Minto
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
Drama Club
HBW and T Winters 
1:10 pm
2:10 pm
Drama Studio

Netball
A Minto
1:10 pm
2:10 pm
4G Court
Boy's Cricket
E Rollason
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
2:00 pm
3:00 pm
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

Choir
R Crann
3:15 pm
4:30 pm
H201
Athletics
A Minto, E Rollason
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field
Rounders
N Mitchell
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field

Rock band
R Crann and T Chilman 
3:15 pm
4:30 pm
H201 and H203 
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

Key Stage 3 Art Club
T Chilman
3:15 pm
4:15 pm
M202

Maths Clinic
A Dixon
3:15 pm
4:15 pm
B102
4:00 pm

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
1:00 pm
Girl's Tennis
H Siwek
1:10 pm
2:10 pm
Tennis Courts
Girl's Football
M Round
1:10 pm
2:10 pm
4G Court
Girl's Cricket
A Minto
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
Drama Club
HBW and T Winters 
1:10 pm
2:10 pm
Drama Studio
Boy's Cricket
E Rollason
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
2:00 pm
3:00 pm
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

CCF
HBW, E Carmichael and G Clark-Savage 
3:15 pm
4:15 pm
Cadet Office and CG Breakout

Choir
R Crann
3:15 pm
4:30 pm
H201
Athletics
A Minto, E Rollason
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field
Rounders
N Mitchell
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field

Rock band
R Crann and T Chilman 
3:15 pm
4:30 pm
H201 and H203 
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

Key Stage 3 Art Club
T Chilman
3:15 pm
4:15 pm
M202

Maths Clinic
A Dixon
3:15 pm
4:15 pm
B102
4:00 pm

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
1:00 pm
Girl's Tennis
H Siwek
1:10 pm
2:10 pm
Tennis Courts
Girl's Football
M Round
1:10 pm
2:10 pm
4G Court
Girl's Cricket
A Minto
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
Debating
S Fox
1:10 pm
2:10 pm
M103

Drama Club
HBW and T Winters 
1:10 pm
2:10 pm
Drama Studio
Boy's Cricket
E Rollason
1:10 pm
2:10 pm
Cricket Nets
2:00 pm
3:00 pm
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

CCF
HBW, E Carmichael and G Clark-Savage 
3:15 pm
4:15 pm
Cadet Office and CG Breakout

Choir
R Crann
3:15 pm
4:30 pm
H201
Athletics
A Minto, E Rollason
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field
Catering Club
M Phillips
3:15 pm
4:15 pm
LG04

Rounders
N Mitchell
3:15 pm
4:15 pm
Athletics Field

Rock band
R Crann and T Chilman 
3:15 pm
4:30 pm
H201 and H203 
Basketball
J Bell
3:15 pm
4:15 pm
Basketball Court (Outside)

Coding Club
M White
3:15 pm
4:15 pm
BG01

D of E Club
E Rollason
3:15 pm
4:15 pm
MG01

Key Stage 3 Art Club
T Chilman
3:15 pm
4:15 pm
M202

Maths Clinic
A Dixon
3:15 pm
4:15 pm
B102
4:00 pm

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

No activities available!

Academy Life

discover